Radyo Ülkü

Ana Sayfa » Güncel » Milli İstihdam Seferberliği çağrısı

Milli İstihdam Seferberliği çağrısı

Milli İstihdam Seferberliği Mersin’de Vali Çakacak önderliğinde başladı. Mersin Valisi Çakacak, tüm odaları ve özel sektörü Milli İstihdam Seferberliğine katkıda bulunmaya davet etti

 
16 Şubat 2017 Perşembe 18:43 
Yorum YapYazdır
 
Milli İstihdam Seferberliği çağrısı

Özel sektöre verilecek teşviklerin düzenlendiği 657 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yürürlüğe giren Milli İstihdam Seferberliği, Mersin Valisi Özdemir Çakacak önderliğinde Mersin’de de başlatıldı. Çakacak, odaları ve özel sektörü seferberliğe katkıda bulunmaya çağırdı. 
Vali Çakacak başkanlığında 657 sayılı HKH kapsamında kamu kurumu niteliği taşıyan mesleki örgütlerin başkanlarıyla istişare toplantısı düzenlendi. Sahil Valilik makamında Vali Çakacak gerçekleştirilen toplantıda, katılımcılara özel sektöre verilecek teşviklerin düzenlendiği 657 sayılı KHK ile ilgili bir sunum yapıldı. Ayrıca, istihdam seferberliğinin hem çalışan hem de işveren açısından bir fırsata dönüştürülmesi, Mersin’de istihdamın, dolayısıyla da üretimin arttırılarak il ve ülke ekonomisine katkı sunulması konusunda yapılması gerekenler görüşüldü.
Vali Çakacak: “Odalarımızı ve özel sektörümüzü Milli İstihdam Seferberliğine katkıda bulunmaya davet ediyorum”
Toplantı sonrasında mesleki örgüt başkanları ile birlikte bir açıklama yapan Vali Çakacak, toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan “Milli İstihdam Seferberliği” kapsamında Mersin’de yapılması gerekenlerin belirlendiğini söyledi. Çakacak, mesleki örgüt başkanları ile birlikte ilk etapta şu an özel sektörde istihdam edilen eleman sayısının en az yüzde 5 fazlası kadar istihdam yapılması konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtti. Çakacak, “Valiliğimiz koordinesinde yapılacak olan bilgilendirme çalışmaları ve iş insanlarımızın gayretleriyle şu an için belirlediğimiz, halihazırda istihdam edilen özel sektör elemanının yüzde 5 fazlası kadar eleman istihdam etme hedefimizin üzerinde bir istihdam gerçekleştireceğimize inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti büyük ve güçlü bir devlettir. Özel sektörümüz ise dünyanın her tarafında kendisinden övgüyle söz ettiren iş insanlarımızdan oluşmaktadır. Devletimizin sağladığı bu desteklemeler sayesinde iş insanlarımız daha fazla istihdam sağlayacak, vatandaşlarımız iş sahibi olacak, bu sayede sosyal barışa katkı sağlanacak ve ekonomik büyüme hızlanacaktır. Tüm odalarımızı, özel sektörümüzü ve iş insanlarımızı Milli İstihdam Seferberliğine katkıda bulunmaya davet ediyorum” dedi.
Aşut: “Mersin için belirlenen yüzde 5’lik hedefi çok rahat bir şekilde yakalayabiliriz”
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut ise istişare toplantısında kararlaştırılan yüzde 5 istihdam arttırma hedefinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurgulayarak, devletin verdiği imkanları iş dünyası ve reel sektör olarak sonuna kadar değerlendireceklerini ve Mersin için belirlenen yüzde 5’lik hedefi çok rahat bir şekilde yakalayabileceklerini belirtti. Aşut, “İstihdam bizim sosyal huzurumuz için çok önemlidir. Yeni istihdam imkanlarıyla birlikte İŞ-KUR’a kayıtlı olup da istihdam bekleyen vatandaşları da kendi işyerlerimizde görmek istiyoruz” diye konuştu.
Özdemir: “Devletimizin ek istihdam için ayırdığı 12 milyar TL çok büyük bir fedakarlıktır”
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir de devletin bu desteklemeler için ayırdığı 12 milyar TL değerindeki fonun çok büyük bir fedakarlık olduğunu vurguladı. Böyle önemli bir destekleme neticesinde sağlanacak sosyal barışın ve kayıt dışı istihdamdan yakınan işverenlerin kayıt altına girmelerinin önemine değinen Özdemir, Vali Çakacak’ın öncülüğünde, özel sektör işverenleri olarak tüm işverenlere bu seferberliğe katılmaları yönünde çağrıda bulundu. Özdemir, bu çerçevede Türkiye’nin, Mersin’in, çalışan ve çalıştıranların çok önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.
Dinçer: “İstihdam Seferberliği küçük esnaf için büyük bir fırsattır”
Yoğun emek sarf ederek çalışan esnaf ve sanatkarlar olarak bugüne kadar en büyük sıkıntılarının üzerlerindeki yüklerin fazlalığı olduğunu belirten Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer de esnafın bu sayede devletin sağladığı tüm imkanlardan daha da fazla yararlanacağını ifade etti. Özellikle küçük esnaf ve sanatkara seslenen Dinçer, “Bugüne kadar yanınızda gayri resmi çalıştırdığınız insanlar varsa bu kanundan yararlanarak hemen kayıt altına alınmasını sağlayalım. Devletimizin sigorta primi konusunda sağladığı desteklemeler sayesinde küçük esnafımız çok fazla yükün altına girmeden bu fırsattan faydalanabilecektir. Tüm esnafımızın Milli İstihdam Seferberliğine destek vermesini arzu ediyorum” şeklinde konuştu.
Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTSOB) Başkanı Sabri Tekli ise iş dünyası için büyük önem taşıyan bu fırsat sayesinde toplumda sosyal barış gerçekleşeceğini, işverenle çalışan arasında oluşan bu bağın toplumsal bağları da güçlendireceğini dile getirerek, emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür etti.
Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu da çok önemli bir zamanda alınan bu çok önemli kararı hızla hayata geçirerek en kısa sürede belirlenen hedefin üzerine çıkacaklarını, artık konuşmak yerine icraat gerçekleştireceklerini kaydetti.
Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan da “Valimiz Sayın Özdemir Çakacak’ın verdiği motivasyonla bu hedefi fazlasıyla aşacağımıza inanıyorum. Bugüne kadar çok güzel çalışmalar ve projeler gerçekleştirdik. Bu projeyi de ilk olarak odamızın meclisinde uygulamaya koyacağız. Seferberliğin dalga dalga tüm Mersin’e yayılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 
16 Şubat 2017 Perşembe 18:43 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Radyo Ülkü
 
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Radyo Ülkü
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:33
  • Güneş07:08
  • Öğlen13:05
  • İkindi16:16
  • Akşam18:41
  • Yatsı20:05
 
Tarihte Bugün
1594 - IV. Henry, Fransa kralı oldu.
1844 - Dominik Cumhuriyeti, Haiti'den bağımsızlığını ilan etti.
1863 - Türkiye'de bilinen ilk resim sergisi İstanbul Atmeydanı'nda açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi.
1879 - Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.
1880 - Haydarpaşa-İzmit demiryolu işçileri greve çıktı.
1917 - Rus Çarlığı çöktü.
1918 - Çaykara'nın kurtuluşu.
1921 - Şavşat'ın kurtuluşu.
1932 - Halkevleri kuruldu.
1933 - Reichstag yangını
1937 - Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi Belkıs, Haliç'te törenle denize indirildi.
1942 - II. Dünya Savaşı: Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk uçak gemisi USS Langley, Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.
1943 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Montana eyaletinde bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.
1948 - Çekoslovakya'da komünist parti yönetimi ele aldı.
1955 - Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunanlı rakibi Emanuel Zambidis'i sayıyla yendi.
1963 - Dominik Cumhuriyeti'nde ilk demokratik seçimler yapıldı: başkan Juan Bosch oldu. Rafael Trujillo'nun diktatörlüğü sona erdi.
1964 - Coca-Cola'nın dünya üzerindeki 1109'uncu fabrikası İstanbul'da açıldı. Tamamıyla yerli yatırımla kurulan şirketin sermayesi 14 milyon liraydı.
1971 - TRT bir açıklama yaparak, parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.
1973 - MHP senatörü Kudret Bayhan 15 yıl hapse mahkûm oldu. Bayhan Fransa'ya uyuşturucu madde sokmaktan yargılanıyordu.
1975 - Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) ve çeşitli devrimci kuruluşlar tarafından " Hayat Pahalılığı ve Faşizmi Protesto " mitingleri düzenlendi. Malatya, Tokat, Kahramanmaraş, Erzincan ve Adıyaman'da ki mitingler saldırıya uğradı.
1976 - Hayali mobilya ihracatı ve vergi iadesi yolsuzluğundan sanık Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi. Gelişen olaylar üzerine Ecevit "Demirel'in siyasi hayatta kalma hakkı yoktur " dedi.
1978 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kenan Evren Genelkurmay Başkanlığına atandı.
1985 - Bazı Ege illerindeki okulların "Devrim" olan adları değiştirildi.
1988 - Türkiye'de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.
1993 - İnsan Hakları Derneği Elazığ şubesi başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya öldürülmüş olarak bulundu.
1995 - Kuzey Irak'ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.
1995 - Mercedes kaçakçılığından hükümlüyken yeniden yargılanan milli futbolcu Tanju Çolak "suçu ihbar ettiği" gerekçesiyle mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
1999 - Olusegun Obasanjo, Nijerya'nın seçimle işbaşına gelen ilk başkanı oldu.
2001 - Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırdı.
2002 - Hindistan'da Müslümanların Hindu milliyetçileri taşıyan bir treni ateşe vermesi sonucu 60 kişi öldü.
2004 - Filipinler'de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.
2010 - Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.
 
Arşiv
 
Süper Loto
23.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu051920293640
 
On Numara
20.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04091215171926282932333540424546525559656976
 
Sayısal Loto
25.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu132025283048
 
Şans Topu
22.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu162027283105
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık